Blepharoplastika – Navan

Operácia očných viečok je v plastickej chirurgii jedným z najčastejších zákrokov. Horné viečka začínajú obyčajne zvädnúť v tretej dekáde života a spôsobujú starší a smutnejší výraz tváre.

Blepharoplastika je odstránenie nadbytku kože horných alebo dolných viečok, v niektorých prípadoch spolu s tukovými vankúšmi a uvoľnenými svalmi. Efekt operácie je dlhotrvajúci, v mnohých prípadoch až trvalý. Blepharoplastika navráti očiam prirodzený a svieži vzhľad.

Pre koho je určená

Vplyvom genetických dispozícií, ale aj vďaka životnému štýlu (spotreba nikotínu, kvalita spánku, vystavenie slnečnému žiareniu) sa v určitom veku začnú v oblasti horných aj dolných viečok tvoriť prebytky kože. Tie pôsobia jednak neesteticky, ale tiež môžu zapríčiniť zdravotné ťažkosti, ako je únava očí alebo bolesť hlavy. A to je ten pravý moment, na konzultáciu s plastickým chirurgom.

Pred zákrokom

Je nutné prestať užívať lieky znižujúce zrážanlivosť krvi alebo ich, podľa inštrukcií lekára, nahradiť inými. Pred samotným zákrokom je nutné odlíčiť a dôkladne umyť tvár.

Operácia

Vykonáva sa v ľahu na chrbte v lokálnej anestézii. Chirurg odstráni vyznačený nadbytok kože a tuku, potom zošije kožu viečok a nakoniec na oblasť aplikuje fixačnú náplasť Steri-strip.

Po zákroku

Prvé dni po zákroku odporúčame dodržiavať prísny odpočinkový režim. Ideálna poloha je polosed.

Pacient by sa nemal predkláňať, zdvíhať ťažšie predmety a nemal by vykonávať činnosti, ktoré výrazne zvyšujú krvný tlak.

Neodporúča sa ani sledovanie televízie.

Niekoľko nocí po zákroku je vhodné spať na chrbte, so zvýšenou polohou hlavy.

Ak pacient leží na boku, na danej strane môže dôjsť k zvýšenému opuchu.

Do vybratia stehov je zakázané kúpanie a saunovanie.

Lieky tíšiace bolesť vo väčšine prípadov nie sú potrebné. Zvyčajne sa podáva liek, ktorý odstraňuje opuchy.

Pokiaľ má pacient na operačnej rane fixačné náplasti, ponechá si ich až do vybratia stehov.

Stehy sa odstraňujú 5-7 deň po operácii.

Jazvy sú spočiatku ružové. Časom blednú, mäknú a sú menej viditeľné.

Bežné denné aktivity môže klient vykonávať 10-14 deň od zákroku.

Úplne potrebná je ochrana pred slnečným žiarením, 3-6 mesiacov od zákroku je nutné dôsledne chrániť kožu krémom s SPF 50!