Chirurgické odstránenie znamienka a kožných výrastkov – Navan

Chirurgické odstránenie znamienka a kožných výrastkov, teda ich vyrezanie, je záležitosť niekoľkých minút a dĺžka zákroku sa odvíja podľa ich veľkosti a počtu. Prakticky je možné odstrániť niekoľko naraz, záleží na výdrži pacienta aj operatéra.

Pokiaľ sa jedná o úplne neškodné znamienka, drobné pehy alebo bradavice, je iste je lepšie naplánovať tento zákrok na zimu kvôli vylúčeniu pôsobenia slnečných lúčov na jazvu, ale hlavne, aby si človek nekazil leto a dovolenku tým, že má na tele čerstvú ranku a nemôže športovať, kúpať sa a opaľovať. Ak sa ale o rizikový útvar, treba rýchle jednanie a je nutné ho odstrániť hneď bez ohľadu na ročné obdobie.

Výhody tohto odstránenia vidím v tom, že súčasťou tohto výkonu je vyšetrenie odobraného tkaniva na histológiu. Odstránenie znamienka aj zošitie rany je bezbolestné a pri tomto zákroku nebývajú žiadne čakacie doby. Nevýhoda je v tom, že musíme navštíviť ešte raz lekára, aby nám vybral stehy. Samozrejme nám zostane malá jazvička.

Po vybratí stehov máme možnosť si jazvičku nechať ožiariť biostimulačným laserom. Oblasť, v ktorej bol vykonaný chirurgický zákrok, by sa nemala aspoň jeden mesiac vystavovať slnečnému žiareniu a mali by sme používať ochranný krém so SPF 30 a vyššie.