Manuálna lymfodrenáž – Navan

Manuálna lymfodrenáž je terapeutická technika, pri ktorej terapeut jemným tlakom ruky vykonáva konkrétne hmaty, ktoré uvoľnia lymfu. Tá ďalej prúdi z medzibunkového priestoru cez kapiláry, lymfatické cievy a uzliny a následne ich nasatá do krvného riečišťa. Hlavný miazgovod ústí do hornej dutej žily v blízkosti srdca

Na začiatku každej terapie musí lymfodrenáži predchádzať tzv. otvorení spádových uzlín. Pokiaľ nie je drenáž vykonávaná správne, môže spôsobiť bolesti hlavy, rýchlu únavu, otvorenie lymfatických spojok a vznik nového, alebo zhoršenie súčasného opuchu (lymfedému).

Tlak, ktorý terapeut vyvíja dlaňami a prstami, je veľmi jemný a dostatočne silný tak, aby terapeut nekĺzal po pokožke, ale zároveň netlačil do podkožných štruktúr (sval, kosť…).

Manuálna lymfodrenáž

Manuálne ťahy nad lymfatickými cievami sú vždy vedené v smere k lymfatickým uzlinám. Týmito pohybmi dochádza k stimulácii pohybu lymfy smerom k pravej kľúčnej kosti, kde hlavný miazgovod ústi do hornej dutej žily a lymfa vteká do krvného riečišťa.

Lymfodrenáž prispieva blahodárne k naštartovaniu metabolizmu a celkovému detoxu organizmu.